Tekoči projekti
- KA210-SCH – Small-scale partnerships in school education
SOFT – Sustain our future together
Erasmus+ Projekt za Trajnostni Razvoj in Digitalno Preobrazbo Šol
Podnebna kriza in globalno segrevanje sta postala ključna izziva našega časa, zato je nujno, da v šolskem okolju začnemo z uvajanjem trajnostnih ukrepov. Naš Erasmus+ projekt združuje partnerske institucije iz držav, ki se soočajo z okoljskimi problemi, kot so naravne nesreče, onesnaženje in suša. Mednarodno sodelovanje nam omogoča izmenjavo dobrih praks ter povečuje naš vpliv pri obravnavi teh globalnih problemov.
NAMEN PROJEKTA
Naš projekt si prizadeva za povečanje ozaveščenosti učiteljev in dijakov o pomembnosti okoljske trajnosti ter za krepitev njihovega znanja in zavedanja o teh temah. Skozi 4 mobilnosti bomo povečali digitalno in trajnostno pismenost učiteljev, kar bo pripomoglo k trajnostnemu razvoju šol. Prav tako bomo preučevali in izmenjevali dobre prakse iz drugih evropskih šol, da bi jih prenesli v naše šolske sisteme ter ustvarili trajnostne šole.
Ključni del projekta je tudi tema “Moj digitalni vrt in nazaj k naravi”, kjer bomo učitelje in dijake spodbujali k učenju strategij in metodologij, ki se osredotočajo na trajnost in naravo. Te metodologije bomo uporabljali v šolah ter jih vključili v učne načrte, kar bo pripomoglo k boljši integraciji trajnostnih vrednot v izobraževalni proces.
PRIČAKOVANI REZULTATI
Projekt bo prinesel pomembne rezultate. Z mobilnostmi bodo učitelji pridobili znanje o sodobnih orodjih, kot so web 2.0, in inovativnih učnih metodologijah. Pripravili bomo priročnik za učitelje, ki bo vključeval raziskave, predstavitve in učne aktivnosti, razvite v okviru projekta. Vsaka šola bo vzpostavila “Digitalni šolski vrt”, kjer bodo dijaki uporabljali digitalna orodja za gojenje in opazovanje rastlin.
Eden pomembnih ciljev projekta je tudi organizacija umetniških razstav v partnerskih institucijah, kjer bodo dijaki razstavljali slike in risbe rastlin, ki jih gojijo v šolskih vrtovih, z uporabo aplikacije ‘Osmo Masterpiece’. Na ta način bomo združili umetnost, tehnologijo in naravo ter povečali zanimanje dijakov za trajnostne in okoljske teme.
Erasmus+ projekt za trajnostni razvoj in digitalno preobrazbo šol bo močno prispeval k ozaveščanju učiteljev in dijakov o pomembnosti trajnostnega razvoja ter bo omogočil uvajanje inovativnih digitalnih rešitev v izobraževalni proces. S sodelovanjem na mednarodni ravni bomo povečali vpliv na lokalni in globalni ravni ter spodbudili sodelovanje z lokalnimi oblastmi in nevladnimi organizacijami za ustvarjanje trajnostnih in digitalno naprednih šol.
PARTNERJI V PROJEKTU
V projektu vključene šole:
- European School of Bergen, Bergen, Nizozemska
- Kültür Bilim ve Teknoloji Derneği, Izmir, Turčija
- Vasil Levski Secondary School, Velingrad, Bolgarija
- Srednja šola Črnomelj, Črnomelj, Slovenija
2. KA210-SCH – Small-scale partnerships in school education
ELITE – EcoLogically Informed Teens of Europe!”
Danes se zaradi našega sodobnega načina življenja in pomanjkljivosti v okolju in naravnem življenju odražajo globalni problemi (podnebne spremembe, globalno segrevanje, izguba biotske raznovrstnosti, onesnaževanje, požari, širjenje puščav itd.). Mladim bomo omogočili, da ustvarijo nove zamisli o metodah ohranjanja narave v svojem življenjskem okolju in jih usmerjali v razvoj materialov, ki jih je mogoče reciklirati. Razumeli bomo, kako se lahko spopademo z deformacijami okolja in sledili svojim ekološkim odtisom.
Številne države imajo precej različne izkušnje, pogosto v zvezi z uničevanjem naravnega življenja. Zato smo si začeli prizadevati za vzpostavitev nadnacionalnega projekta, ki spodbuja zeleno državljanstvo. Mladi iz vseh partnerskih držav bodo razvijali ideje in primere dobrih praks, kako se izogniti pojavu ekološkega kolapsa v prihodnosti.
NAMEN PROJEKTA
Glede na izobraževalni sistem vseh institucij je najprimernejša učna skupina mladih v starosti od 14 do 20 let. Projekt bo zajemal programe in dejavnosti “zelenega izobraževanja” za to skupino.
Cilj projekta je povečati znanje in ozaveščenost mladih o ekološkem razumevanju ter jih opremiti z veščinami o vprašanjih, kot so podnebne spremembe, ekosistem, proizvodnja obnovljive energije, ravnanje z odpadki/skladiščenje, recikliranje in onesnaževanje okolja.
Projekt bo pomagal pri iskanju podpornih rešitev za obvladovanje globalnega segrevanja, podnebnih sprememb z vzpostavitvijo ekološko-kulturne komunikacije med učitelji, učenci in mlajšo generacijo.
Mladi bodo razvijali svojo ekološko pismenost, sposobnost izražanja sebe in svojih misli v zvezi s projekti, vprašanji, pa tudi svoje učne rezultate na področjih, povezanih z ekološko-socialnimi platformami. Naučili se bodo uporabljati različne informacijsko-komunikacijske tehnologije.
Učitelji bodo skupaj izvajali učne pristope z razvijanjem zamisli o korakih vključevanja in metodah usmerjanja.
PARTNERJI V PROJEKTU
V projektu vključene šole:
- Elpis Association, Västerås, Švedska
- Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ege Mezunlar Derneği, Izmir, Turčija
- Narva Täiskasvanute Kool, Narva, Estonija
- Srednja šola Črnomelj, Slovenija