PREHOJENA POT GIMNAZIJE ČRNOMELJ

Srednja šola Črnomelj je edina srednješolska izobraževalna ustanova v Beli krajini. V okviru tega javnega zavoda deluje splošnoizobraževalni program gimnazije. Letos mineva 80 let od ustanovitve le-te. Razvoj in vpliv črnomaljske gimnazije na lokalno skupnost ter izobraževalni sistem so odraz širših zgodovinskih, kulturnih in družbenih sprememb v Sloveniji.

Časovnica


Zgodovina gimnazije

9. 10. 1944 – REALNA GIMNAZIJA


Gimnazija Črnomelj je bila ustanovljena 9. oktobra 1944 kot Realna gimnazija, pouk pa se je pričel 27. 10. 1944. Takratni cilj ustanovitve je bil izboljšati izobraževalne možnosti v regiji v času, ko so bile razmere v Sloveniji zelo zahtevne zaradi vojne in okupacije. Ustanovitev šole v kraju je vedno prestižnega pomena, a hkrati pomeni tudi veliko finančno obremenitev. Ustanovitev Realne gimnazije v Črnomlju je bila pomemben korak k razširitvi izobraževalnih možnosti v času, ko je bila Slovenija na prehodu iz vojnega v povojno obdobje. To je omogočilo lokalnim mladim, da so pridobili srednješolsko izobrazbo v času, ko so bile možnosti za izobraževanje omejene.

Pred drugo svetovno vojno je v Črnomlju delovala Meščanska šola, ki jo je Predsedstvo Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta s sklepom dne 9. 10. 1944 spremenilo v nižjo srednjo šolo realno gimnazijskega tipa. Uradni naziv šole je postal: Realna gimnazija v Črnomlju. Prvi ravnatelj je postal dr. Jože Bevk, slavist, ki je bil kasneje tudi med organizatorji slovenskega šolstva v Trstu in drugje na Primorskem. (Balkovec D., M.: Gimnazija Črnomelj po sedmih desetletjih)

Znameniti dokument sklepa o ustanovitvi Realne gimnazije v Črnomlju

Prvi učiteljski zbor so sestavljali Karel Štrbenk, Franc Šafar, Jože Kranjc, Franc Kolenc, Jože Žabkar, Drago Korošec, Franc Veseljko, Alfred Kos, Miro Presl, Marija Smrke, Marija Dernovšek, Ciril Šlebinger, in veroučitelj Alojz Žabkar. Število dijakov in dijakinj pa je bilo v začetku šolskega leta 164.

Pouk je bil v začetni fazi večkrat prekinjen. Razlogi so bili pomanjkanje učil (primanjkovalo je celo kred in šolskih tabel) odsotnost učiteljev ali njihova menjava, tifus, ki se je razširil v decembru 1944, iskanje novih, bolj primernih prostorov za gimnazijo in pomanjkanje kurjave. Kljub temu so izvedli dve proslavi (ob osvoboditvi Beograda in ob obletnici smrti Franceta Prešerna), vsi razredi so ustanovili svoje razredne knjižnice, ustanovljen je bil pevski zbor gimnazije in podmladek Rdečega križa.

Po mnenju takratnih komisij in vodstva bi bilo število dijakov še večje, če bi Črnomelj imel internat, kjer bi lahko nastanili dijake iz socialno šibkejših okolij.

V šolskem letu 1952 so dijaki na črnomaljski gimnaziji prvič opravljali veliko maturo, ki je bila sestavljena iz pisnega in ustnega dela. Pisni izpit je bil iz slovenščine, matematike in tujega jezika po izbiri, za ustni del pa so imeli slovenski jezik s književnostmi narodov Jugoslavije, tuji jezik po izbiri, zgodovino, matematiko, fiziko ali kemijo in biologijo.

V letu 1957 je sledila šolska reforma, ki je ustanovila osemletke in višje gimnazije. Gimnazija je tega leta dobila svoje prostore v stavbi v Ulici Mirana Jarca.

30. 6. 1975 – Center srednjih šol


V šestdesetih letih prejšnjega stoletja je Realna gimnazija prešla skozi pomembne spremembe. V letu 1974 se je Gimnazija Črnomelj združila s poklicno kovinarsko šolo v Center srednjih šol, za zagotovitev kadrovske racionalnosti in združitev prostorskih kapacitet, ki bi v Beli krajini omogočili ustanovitev novih šol in zagotovili večje število kadrov različnih poklicev. Šolsko leto 1974/75 je res prineslo razširitev dejavnosti z ustanovitvijo dislociranega oddelka ekonomske srednje šole, naslednje šolsko leto pa še ustanovitev oddelka pedagoške gimnazije. V šolskem letu 1975/76 so se začele priprave na gradnjo nove srednješolske zgradbe in športne dvorane. V novi stavbi naj bi bili zagotovljeni pogoji za delo v 22 oddelkih in za praktično delo v delavnicah (5–6 skupin po 12–15 učencev). Športna dvorana naj bi omogočila pouk športne vzgoje štirim oddelkom hkrati. Preselitev šole je bila leta 1980, odprtje nove stavbe je bilo ob občinskem prazniku 18. 2. 1980.

1982 – SREDNJA ŠOLA DRUŽBOSLOVNE IN KOVINARSKE USMERITVE EDVARDA KARDELJA ČRNOMELJ, OD 1985 SREDNJA ŠOLA DRUŽBOSLOVNE IN TEHNIČNIH USMERITEV EDVARDA KARDELJA


Prof. Gabrijela Vidic-Mihelčič se v zborniku ob 50-letnici gimnazije Črnomelj spominja, težav, ki jih je leta 1981 prinesla uvedba usmerjenega izobraževanja. Gimnaziji Črnomelj je bila namenjena le družboslovna usmeritev, kar je pomenilo višek učiteljev naravoslovnih predmetov, manj oddelkov in veliko truda, da se je nabralo v šolskem letu 1985/86 za en oddelek dijakov tudi za naravoslovno-matematično smer, ki je bila prvotno namenjena le 2,5 % celotne vpisne generacije. Z denarnimi prispevki so takrat gimnaziji ob strani stala vsa črnomaljska podjetja. Pridobitev naravoslovnega programa je pomenilo vsesplošno prenovo šole in nov delovni zagon za celoten kolektiv, kar se je kmalu odrazilo tudi v izvrstnih dosežkih dijakov na republiških tekmovanjih iz fizike, kemije, matematike in tujih jezikov. Zaradi širitve usmeritev se je spreminjal tudi uradni naziv šole.

Ob preimenovanju šole leta 1982 v Srednjo šolo družboslovne in kovinarske usmeritve Edvarda Kardelja je bil pred šolo odkrit tudi doprsni kip Edvarda Kardelja in napis »Človek je vreden toliko, kot je dal generaciji, ki ji pripada«.

Splošna matura v šolskem letu 1994/95 je pomenila v razvoju šolstva velik preobrat.

1994 – SREDNJA ŠOLA ČRNOMELJ


Po osamosvojitvi Slovenije je gimnazija v tem času prilagodila svoje delovanje novim družbenim in političnim razmeram. To obdobje je zaznamovalo prehod na nov kurikulum, posodobitev učnih metod ter uvajanje informacijske tehnologije v izobraževalni proces. Poudarek je bil na modernizaciji izobraževalnega sistema in prilagajanju potrebam sodobne družbe.

V šolskem letu 1994/95 je bila v Sloveniji uvedena matura, ki je pomenila v razvoju šolstva velik preobrat. Z novo sprejetim zakonom se leta 2003 preimenuje v “splošna matura”.

31. 7. 1997 je Vlada RS izdala nov ustanovitveni akt, po katerem je šola sestavljena iz dveh enot (gimnazije ter srednje poklicne in strokovne šole). Ravnatelj gimnazije je postal hkrati tudi direktor šole.

V začetku 21. stoletja je Gimnazija Črnomelj začela aktivno sodelovati v mednarodnih izobraževalnih projektih in izmenjavah, kar je pripomoglo k širjenju znanja in izkušenj med dijaki ter učitelji. Uvajanje digitalnih tehnologij, izboljšanje infrastrukture ter razvoj novih učnih metod so omogočili bolj fleksibilno in interaktivno učenje. Šola je postala pomemben del globalnega izobraževalnega omrežja, kar je pripomoglo k njenemu nadaljnjemu razvoju.

V šolskem letu 2005/06 se je gimnazija vključila v 3. krog projekta Didaktična prenova gimnazij. Glavni cilji projekta so bili spodbuditi uporabo učno-ciljnega in procesnega pristopa pri pouku, razviti in glede na določeno situacijo uporabiti čim širšo paleto aktivnih oblik poučevanja in s tem povezanih načinov preverjanja in ocenjevanja znanja, načrtovati in izvajati medpredmetne povezave in projektno delo, poglobiti znanje dijakov in v procesu poučevanja povečati njihovo aktivno vlogo ter povečati študijske kompetence dijakov in prispevati k vseživljenjskemu učenju.

»K didaktični prenovi smo prvo leto pristopili raziskovalno, tako da smo proučili situacijo na naši šoli in načrtovali prve korake k izboljšanju vzgojno-izobraževalnega dela. Vsak sodelujoči učitelj je naredil načrt za obravnavanje vsaj ene učne teme z novimi didaktičnimi pristopi, do konca leta je načrtovano tudi izvedel v razredu in delo zaključil z analizo rezultatov opravljenega dela. V večini primerov se je izkazalo, da so bile vpeljane novosti dobro sprejete pri dijakih, saj so zlasti pri tistih, ki prihajajo iz devetletke že navajeni tovrstnih oblik dela. Vendar pa je evalvacija opravljenega dela pokazala tudi pomanjkljivosti takšnega načina dela. Zelo težko ga je izvajati v  razredih s 30 in več dijaki, saj so skupine prevelike in učitelj težko omogoči aktivno sodelovanje vsem dijakom.« (Zbornik prispevkov projekta Didaktična prenova, str. 3)

DANES


Gimnazija Črnomelj ima pomembno vlogo v lokalni skupnosti. Poleg izobraževalne funkcije je tudi kulturni in socialni center. Šola pogosto organizira kulturne prireditve, športne dogodke in delavnice, ki prispevajo k družbenemu življenju v regiji. Sodelovanje z lokalnimi podjetji in organizacijami omogoča dijakom pridobivanje praktičnih izkušenj, kar prispeva k njihovi pripravljenosti za prihodnost.

Zgodovina gimnazije odraža spremembe v slovenskem izobraževalnem sistemu in družbi ter njen vpliv na lokalno skupnost. Skozi desetletja je gimnazija nenehno rasla in se prilagajala potrebam dijakov ter družbe, kar jo postavlja kot pomembno izobraževalno in kulturno središče v regiji. Njen razvoj je pričevanje o njenem prispevku k izobraževanju in družbenemu življenju v prihodnosti.

Danes s ponosom in veseljem obeležujemo pomemben mejnik v zgodovini naše izobraževalne ustanove, 80-letnico gimnazije Črnomelj. Ta praznik predstavlja priložnost, da se ozremo na bogato zgodovino, ki je oblikovala našo šolo in vplivala na številne življenjske poti v naši skupnosti.

V teh 80 letih je šola oblikovala prihodnost mnogih mladih ljudi, ponujala kakovostno izobraževanje ter bila središče intelektualne in kulturne aktivnosti v Beli krajini. Kakor je zapisano v zborniku ob 50-letnici, »se je gimnazija vedno vključevala v kulturno življenje Bele krajine, posebej Črnomlja /…/ Dijaki so sodelovali na proslavah v šoli in zunaj nje; pripravljali so samostojne prireditve, gledališke predstave, vesele večere, pesniške večere, predstavitve knjig, avtorjev, razstave. /…/ Na šoli je redno deloval recitacijski krožek, izhajalo je glasilo Plamen, kasneje Mozaik, deloval je pevski zbor, foto krožek, likovni krožek, dramski krožek, šolski radio, filmski krožek. Vse te dejavnosti so se povezale v šolsko kulturno društvo JASA, ki je bilo ustanovljeno 13. 2. 1981. Kulturno društvo je dobilo ime po kulturni skupini, ki je med vojno delovala na osvobojenem ozemlju v Beli krajini.« (50 let gimnazije Črnomelj, str. 121)

Gimnazija še vedno črpa iz svojih korenin, raste in se razvija v dobrobit dijakov.

Z neizmerno predanostjo učiteljev in mentorjev, z odličnostjo dijakov in s podporo vseh članov lokalne skupnosti je gimnazija Črnomelj postala simbol izobraževalne odličnosti in kulturnega napredka, kljub večnim težavam, ki so prisotne že vse od ustanovitve – pomanjkanju finančnih sredstev in kadrovske težave.

Danes se spominjamo preteklih dosežkov in hkrati usmerjamo pogled v prihodnost. Naš cilj je nadaljevati z inovacijami in prilagajanjem, da bomo lahko še naprej nudili vrhunsko izobraževanje ter spodbudili razvoj in rast naših dijakov. Vsak od nas ima svojo zgodbo, povezano z našo šolo, in ob tej pomembni obletnici se zahvaljujemo vsem, ki so prispevali k temu, da je gimnazija Črnomelj postala tako pomemben del naših življenj.

Pomembni datumi Gimnazije Črnomelj


9. 10. 1944 – ustanovljena Gimnazija Črnomelj (kot Realna gimnazija)

27. 10. 1944 – pričetek pouka na Realni gimnaziji

1952 – dijaki prvič opravljajo veliko maturo

1957 – gimnazija dobi prostore v stavbi v Ulici Mirana Jarca

1974 – Gimnazija Črnomelj se združi s poklicno kovinarsko šolo v Center srednjih šol

18. 2. 1980 – odprtje nove stavbe gimnazije

nekje med 1958-1981 – Gimnazija Črnomelj dobi Žagarjevo priznanje

1981 – ustanovljeno šolsko kulturno društvo JASA, ki je poimenovano po kulturni skupini, ki je med vojno delovala na osvobojenem ozemlju v Beli krajini

1982 – preimenovanje šole v Srednjo šolo družboslovne in kovinarske usmeritve Edvarda Kardelja

1984 – 40 let ustanovitve gimnazije. Izdana brošura Partizanska gimnazija v Črnomlju.

1995 – začetek splošne mature

31. 7. 1997 – Vlada RS izda nov ustanovitveni akt, po katerem je šola sestavljena iz dveh enot (gimnazije ter srednje poklicne in strokovne šole). Ravnatelj gimnazije je hkrati tudi direktor šole.

V šolskem letu 2005/06 se je gimnazija vključila v 3. krog projekta Didaktična prenova gimnazij.

Seznam ravnateljev Gimnazije Črnomelj


Jože Bevk Prvi v. d. ravnatelja črnomaljske gimnazije 1944/45
Franc Kolenc v. d. ravnatelja do 20. 3. 1946

Poučeval je fiziko in matematiko.

Ivan Oman v. d. ravnatelja  od 20. 3. 1946 do 10. 9. 1946

Poučeval je matematiko in fiziko.

Marija Saje v. d. ravnatelja od 11. 9. 1946 do 25. 9. 1950

Učila je ruščino, francoščino, slovenščino in zemljepis.

Jože Koropec Nadomeščal ravnatelja od 25. 9. do 1. 10. 1950

Na šoli je sicer poučeval od 1948 do 1954 zgodovino, latinščino, geologijo in ustavo FLRJ.

Stojan Vrhovec v. d. ravnatelja od 2. 10. 1950 do 5. 9. 1951

Poučeval je fiziko.

Andrej Petek v. d. ravnatelja od 5. 9. 1951 do 31. 8. 1958

Na gimnaziji je od 1946 učil matematiko, zgodovino, zemljepis, glasbo, likovno umetnost in psihologijo.

Janez Kambič ravnatelj od od 1. 9. 1958 do 31. 8. 1981

V njegovem času je Gimnazija Črnomelj dobila republiško Žagarjevo priznanje, ki je bilo najvišje priznanje za delo na vzgojno-izobraževalnem področju.

Janez Dragoš v. d. ravnatelja od 14. 12. 1973 do 28. 6. 1974
Jože Pavlišič ravnatelj od 28. 6. 1974 do 16. 9. 1982
Gabrijela Vidic – Mihelčič ravnateljica od 16. 9. 1982 do 1997
Stanislav Vrščaj ravnatelj od 15. 12. 1997 do 2013

Poučeval je tehnično vzgojo, osnove tehnike in proizvodnje, matematiko, strokovno teoretične predmete ter računalništvo in informatiko.

Elizabeta Prus ravnateljica od 2013 do 31. 12. 2021

Poučuje slovenščino.

Zvonko Ivanušič v. d. ravnatelja od 1. 1. 2022 do 31. 12. 2022
Darja Bremec Ravnateljica od 1. 1. 2023

Poučuje kemijo.

Viri


– PARTIZANSKA GIMNAZIJA V ČRNOMLJU. Ob 40-letnici ustanovitve gimnazije v Črnomlju 1944 – 1984. Zgodovinski krožek gimnazije v Črnomlju pod vodstvom prof. Majde Kovačič. Novo mesto, 1984.

– GIMNAZIJA V ČRNOMLJU: 50 LET OD USTANOVITVE. 1944–1994. Črnomelj, 1995.

– ZBORNIK PRISPEVKOV PROJEKTA DIDAKTIČNA PRENOVA. Šolsko leto 2006/07. Črnomelj, 2007.

– GIMNAZIJA ČRNOMELJ – 60 LET. Zbornik Gimnazije Črnomelj 1994–2004. Črnomelj 2005.

– Balkovec Debevec, Marjetka (2015). Gimnazija Črnomelj po sedmih desetletjih (1944/45-2014/15). Šolska kronika, letnik 24 = 48, številka 1/2, str. 238241.

Dostopno na: https://www.dlib.si/listalnik/URN_NBN_SI_doc-SB7MWANG/index.html#zoom=z (5. 9. 2024)

– Spletna stran šole in šolska socialna omrežja

Več o slavnostni akademiji ob 80-letnici

SLAVNOSTNA AKADEMIJA ob 80-letnici

v četrtek, 24. oktobra. 2024, ob 18. uri
v športni dvorani Srednje šole Črnomelj


Slavnostna govornica bo predsednica Republike Slovenije
dr. Nataša Pirc Musar.

Copyright © 2021-2024 - Srednja šola Črnomelj & DBP brand design studio, Vse pravice pridržane.
Dostopnost