Krožek Ustvarjanje videoigre je namenjen vsem, ki vas zanima, kako se izdela videoigra od ideje do izvedbe.
Več o mentorjih
Tomaž Kuzma
V osnovni šoli sem se navduševal nad elektroniko. V Gimnaziji Črnomelj sem se potem srečal z programiranjem in me je čisto prevzelo. Najbolj me je navduševalo, da lahko računalnik določene kompleksne stvari naredi zelo hitro in vedno znova. Naredil sem tudi svojo prvo igro – streljanje s topom (uporabil sem znanje fizike, ki sem se ga takrat pridobil). Pri igrah me je bolj zanimalo, kaj se dogaja v ozadju, kako deluje, bolj kot sam izgled – tako je tudi sedaj. Pred 10 leti sem se spet vrnil k elektroniki, vendar tokrat v obliki mikrokrmilnikov, ki pa združujejo elektroniko in programiranje.
Nekaj tega znanja bomo uporabili, da bomo igram dodali stik z resničnim svetom. Veselim se, da bom lahko nekaj svojega navdušenja nad programiranjem prenesel naslednjim generacijam.
Gregor Doltar
V otroških letih sem bil navdušen igralec iger in me je neizmerno zanimalo, kako te delujejo. Iskal sem vse mogoče vire in, kolikor je bilo mogoče, ustvaril tudi nekaj svojih iger, čeprav so bile še daleč od današnje kakovosti. Danes že več kot 20 let živim od programiranja, vendar v meni še vedno tli želja po razvoju iger.
Kot Belokranjec vidim v tem krožku priložnost, da prispevam nekaj nazaj v lokalno okolje. Verjamem, da delo in znanje, ki ga tu delim, prinašata dodano vrednost mladim ustvarjalcem.
Veselim se, da bomo lahko skupaj raziskovali svet iger in spodbujali ustvarjalnost ter tehnično znanje novih generacij.
Dušan Vukčevič
Z računalniško grafiko se ukvarjam že 20 let. Moja primarna dejavnost so 3D vizualizacije in 3D animacije. S svojim delom sem osvojil veliko nagrad na svetovni ravni. Rad delim svoje znanje, zato prirejam delavnice in predavam na konferencah po vsej evropi.
V začetku svoje poklicne kariere sem se učil iz knjig, ker spletnih video tutorialov takrat še ni bilo. Bilo je zelo težko, ampak sem vseeno vztrajal. Danes je ogromno znanja na spletu, ampak verjamem da se je še vedno veliko lažje učiti na krožkih in delavnicah, takšno kot jo ponujamo mi.
Zakaj smo se odločili za to smer? Svet video iger se nenehno razvija in industrija je postala ogromna, ker veliko ljudi igra video igre. Verjamem da je to velika poslovna priložnost / perspektivna smer za učenje. Pa še zelo zabavno je. Super občutek je, ko narediš svojo igro. Znanje 3D oblikovanja in programiranja ni omejeno samo na gaming industrijo, ampak je uporabno v vseh panogah vseh industrij sveta.
Na krožku se učimo uporabljati orodja BLENDER in UNITY, ki sta med najbolj priljubljenimi brezplačnimi programi za ustvarjanje 3D grafike in interaktivnih iger. Spoznavamo osnove 3D modeliranja, animacije, teksturiranja, osvetlitve, zvoka, fizike, programiranja (Unity Visual Scripting) in drugih vidikov izdelave videoiger. Pridobivamo si izkušnje dela v skupini, ker sodelujemo v skupinskem projektu. Izražamo svojo kreativnost in domišljijo.
Naši mentorji so: izkušena programerja Gregor Doltar in Tomaž Kuzma ter 3D oblikovalec Dušan Vukčevič (Vudumotion).
V šolskem letu 2022/2023 smo ustvarjali videoigro Zeleni Jure. V programu Blender smo oblikovali različne elemente, ki smo jih potem uvozili v igro (jurčke, pirhe, kamenčke, preže, brezove ograje, belokranjsko pogačo, …) Teren videoigre smo izdelali v Unity okolju in naredili prve korake v programiranju v programskem jeziku C#. Svoj izdelek smo predstavili na Jurjevanju 2023.
Utrinke iz prejšnjega šolskega leta najdete na povezavi.
Nove spretnosti in znanja nam bodo koristila pri nadaljnjem izobraževanju, sej je industrija videoiger ena izmed najhitreje rastočih in najbolj donosnih panog. Posamezna znanja 3d modeliranja, vizualizacije in programiranja so nepogrešljiva za učinkovito izobraževanje in poklicno napredovanje v sodobnem digitalnem okolju.
Srečanja so enkrat na teden, ob sredah popoldne, v računalniški učilnici šole.
Prijava
Redna srečanja
Kdaj?
Ob sredah 15.30-17.30,
prvo srečanje 6. 11. 2024.
Kje?
Računalnica Srednje šole Črnomelj.