Obisk Komunale Črnomelj: velik traktor, čista voda in pomembna okoljska spoznanja

V torek, 10. junija 2026, so se dijaki 1. letnika programa strojni tehnik v okviru ekovsebin
udeležili strokovnega obiska Komunale Črnomelj. Ogledali so si čistilno napravo v Vojni vasi
ter podcenter za ravnanje z odpadki na Vranovičih.
Na obisku so dijaki realizirali pomembne okoljske cilje, povezane z ozaveščanjem o
odgovornem ravnanju z okoljem. Obnovili in razširili so znanje s področja ločevanja
odpadkov, ravnanja z njimi ter čiščenja odpadne vode. Spoznali so, kako pomembna sta
pravilno ločevanje odpadkov in skrbno upravljanje z vodnimi viri za varovanje okolja in
kakovost življenja.
Dijakom je bil obisk zanimiv in poučen. Posebno pozornost pa je pritegnil velik traktor, ki ga
uporabljajo pri delu na komunali. Dijaki so si ga lahko ogledali od blizu in se vanj tudi usedli,
kar je bilo zanje še posebej zanimivo doživetje.
Obisk je bil odlična priložnost za povezovanje učnih vsebin s praktičnimi primeri iz lokalnega
okolja ter za krepitev okoljske odgovornosti mladih.

Nevenka Dragovan Makovec

Uspehi naših dijakov na tekmovanju Logična pošast

Tekmovanje Logična pošast je namenjeno spodbujanju logičnega mišljenja, iznajdljivosti in reševanju zahtevnih miselnih nalog.

Na šolski stopnji tekmovanja so se izkazali Sofija Despotović iz 1. aG ter Nejc Malerič in Dominik Adamič iz 3. aG, ki so prejeli biserna priznanja in se uvrstili na državno tekmovanje.

Odlično so nastopili tudi na državni stopnji. Dominik Adamič (3. aG) je osvojil zlato priznanje, Sofija Despotović (1. aG) pa srebrno priznanje.

Vsem tekmovalcem iskreno čestitamo za njihov trud, dosežene uspehe in odlično predstavitev naše šole.

Vodja  tekmovanja: Samo Kralj

PREVENTIVNA PROMETNA DELAVNICA »VOZIM, VENDAR NE HODIM«

V ponedeljek, 1. 6. 2026, smo na šoli izvedli preventivno delavnico Zavoda Vozim, ki sta jo  izvedla mladinska delavka Laura in Žiga, ambasador Zavoda Vozim. Žiga je zaradi prometne nesreče pristal na invalidskem vozičku in je dijake preko svoje zgodbe seznanil s posledicami, do katerih lahko pride zaradi neupoštevanja cestno prometnih predpisov in vožnje pod vplivom alkohola.

Dogodek je bil za dijake 1. aG, 1. ST in 2. ST  v celoti brezplačen, saj ga bo financirala Občina Črnomelj v okviru Evropskega tedna mobilnosti, ki se financira iz Ministrstva za okolje, podnebje in energijo in s sredstvi Podnebnega sklada.

Šola tako tudi letos nadaljuje vrsto aktivnosti, ki potekajo v okviru projekta Trajnostna mobilnost pod okriljem Zavoda RS za šolstvo, s katerim dijake spodbujamo k varni in trajni mobilnosti.

 

 

 

 

 

Slovesna prireditev v slovo dijakom zaključnih letnikov

V petek, 22. maja 2026, smo pripravili slovesnost ob zaključku srednješolskega izobraževanja dijakov 4. aG, 4. ST in 3. OK.

Program smo začeli z glasbeno točko Mance Mušič (3. bG) in Neže Šikonja (3. aG), ki sta z zvoki violine in klaviatur ustvarili slovesno vzdušje. Zbrane je nagovorila v. d. ravnateljice Jelena Šikonja, ki je dijakom zaključnih letnikov namenila spodbudne misli ob zaključku pomembnega življenjskega obdobja.

Poseben del dogodka je bila podelitev pohval za vidnejše dosežke in priznanj za odličen uspeh, ki so jih skupaj z ravnateljico podelili razredniki Alexandra Kočevar, Gregor Cindrič in Mateja Juran Kordiš. Adam Drakulić, Maša Hutar in Erazem Jesih (vsi 4. aG) so prejeli še knjižno nagrado za odličen uspeh v vseh štirih letih gimnazijskega izobraževanja.

Kulturni program je obogatila recitacija dijaka 3. ST, Nejca Klobučarja, za prijeten zaključek pa je s petjem poskrbela Tina Pezdirec iz 3. aG. Program, ki je nastal pod mentorstvom profesorice Jasmine Kolbezen, sta povezovali dijakinji 3. bG Anja Štrucelj in Katarina Šolar.

Dijakom zaključnih letnikov želimo veliko uspeha pri maturi oz. zaključnem izpitu ter pogumno, samozavestno in uspešno pot v prihodnost.

 

Tradicionalna četvorka in predaja ključa

Tudi črnomaljski maturanti so se danes veselili ob zaključku pouka. Dopoldne so se s traktorjem odpravili pozdravit mimoidoče po Črnomlju, točno opoldne pa so pred šolo zaplesali tradicionalno maturantsko četvorko in se tako na simbolični ravni poslovili od srednješolskih let.
Sledila je predaja ključa. V izzivih, ki so jih pripravili za svoje mlajše kolege, so se najbolje izkazali in ključ za prihodnje šolsko leto dobili v varstvo dijaki 3. ST.

Srebrna priznanja na državnem tekmovanju v znanju kemije

V soboto, 9. maja, je v Ljubljani na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo potekalo državno tekmovanje v znanju kemije za srebrne in zlate Preglove plakete.

Tekmovanja se je udeležilo 5 dijakov Srednje šole Črnomelj, 3 pa so osvojili srebrno Preglovo plaketo.

Plaketo so osvojili Sofija Despotović in Luka Hribernik (oba iz 1.aG) in Matic Cimerman (2.aG).

Vsem tekmovalcem, posebej pa prejemnikom srebrnih plaket, iskreno čestitamo!

Aktiv naravoslovja

1. ST na ogledu Mestne muzejske zbirke Črnomelj.

V četrtek, 14. 5. 2026, so se dijaki 1. letnika strojnega tehnika v okviru OIV – ID odpravili na ogled Mestne muzejske zbirke Črnomelj.

Dr. Janez Weiss jim je na zelo slikovit in zanimiv način predstavil zgodovino naših prednikov na belokranjskem območju – od prvih zaselkov pa vse do današnjega časa. Dijaki so spoznali razvoj življenja, kulture in zgodovine Bele krajine ter si ogledali številne zanimive muzejske eksponate.

Ogled je bil za dijake zelo poučen, zanimiv in prijetna izkušnja.

Ajda Skrbinšek

Srečanje strojnih šol Slovenije

V torek, 5. maja 2026, smo se z največjo zasedbo dijakov do sedaj udeležili 31. srečanja strojnih šol
Slovenije, ki ga je letos gostil Šolski center Nova Gorica in sicer Strojna, prometna in lesarska šola.
Dijaki četrtega letnika programa strojni tehnik Adam Dedić, Matej Kapušin in Kristjan Šterbenc so pod
mentorstvom Gregorja Cindriča predstavili nalogo z naslovom Izdelava robotske roke s 3D
tiskalnikom. V njej so predstavili vrste robotov, postopek 3D tiskanja in sestavljanje ter programiranje
robota.
Pod mentorstvom Benjamina Papeža sta dijaka drugega letnika programa oblikovalec kovin – orodjar
Tilen Brčina in Ajdin Halilović, predstavila izdelavo in delovanje solarne polnilnice ter prikazala
možnosti izkoriščanja sončne energije. V predstavitvi sta poudarila pomen varčevanja z energijo,
recikliranja in uporabe obnovljivih virov energije.
Po končanih predstavitvah smo si ogledali šolske delavnice in muzej motociklov, ki se nahaja znotraj
šolskega centra.
Prvič smo na srečanju sodelovali tudi s športno ekipo. Anže Klobučar, Leo Vardić in Matthew David
Žunič iz 2. ST ter Jaka Pečarič iz 3. ST so se opogumili in uspešno zoperstavljali velikim šolskim
centrom v košarki 3 x 3. Njihov vodja je bil Branislav Adlešič.
Ker je srečanje strojnih šol Slovenije združeno tudi s srečanjem ravnateljev strojnih šol, se nam je
pridružila tudi v. d. ravnateljice Srednje šole Črnomelj Jelena Šikonja.
Srečanje nam je prineslo nove izkušnje, znanje in prijetno druženje.

Zlato Vodnikovo priznanje

Tekmovanje za Vodnikovo priznanje je novo tekmovanje, poimenovano po slovenskem
razsvetljencu, pesniku, prevajalcu, jezikoslovcu, učitelju, novinarju in uredniku. Njegov
namen je krepiti in poglabljati kritično jezikovno zmožnost tekmovalcev v povezavi z
aktualnimi vsebinami učnega načrta, razvijati bralno pismenost, sporazumevalno zmožnost
ter metajezikovno znanje, hkrati pa spodbujati zavedanje o pomenu jezikovne in kulturne
zavesti.
Državno tekmovanje je potekalo 10. aprila 2026. Dijak 1. letnika gimnazije Luka Hribernik je
izkazal visoko raven znanja slovenskega jezika in osvojil zlato Vodnikovo priznanje. Posebej
velja poudariti, da je po številu doseženih točk osvojil 2. mesto med vsemi tekmovalci v svoji
kategoriji. Gre za izjemen uspeh, za kar mu iskreno čestitamo!

Mentorica: Elizabeta Prus

»Skupaj zmoremo in znamo« – projekt Trajnostna mobilnost

V četrtek, 16. 4. 2026, so dijaki 2.aG Srednje šole Črnomelj v športni dvorani pripravili
dogodek na temo trajnostne mobilnosti »Skupaj zmoremo in znamo« za dve skupini otrok iz
Vrtca Otona Župančiča, enota Loka. Šola že tretjo leto sodeluje v projektu Trajnostna
mobilnost, ki poteka pod okriljem Zavoda RS za šolstvo, Vrtec Otona Župančiča pa je naš
pridružen član. Dijaki so pri pouku psihologije pripravili različne aktivnosti: gibalno igro
semafor, družabno igro na temo pravil v prometu »Gremo na izlet«, ob poslušanju zgodbe
Dedkovo kolo so ustvarjali ter se preizkusili v vožnji s skiroji po spretnostnem poligonu. Vsi
otroci iz skupin Muce in Konjički so s pomočjo dijakov dokazali, da zmorejo in znajo in ob
koncu za sodelovanje prejeli še medalje. Dogodek je potekal v prijetnem vzdušju, uživali so
tako otroci iz vrtca, kot tudi dijaki. Dogodek je bil za dijake priložnost, da teorijo razvojne
psihologije povežejo z izkustvenim učenjem. Razigranost, zavzetost in izjemna pozitivna
energija s strani otrok pa je dodatna potrditev za medsebojno sodelovanje z željo po novih
skupnih aktivnostih. Sodelovanje z vrtcem bomo nadaljevali s skupnim pohodom do ribnika
Mlaka v Kanižarici, ki postaja tradicionalen in predstavlja eno od aktivnosti, ki smo jih
razvijali v projektu Trajnostna mobilnost, ki se zaključuje z letošnjim šolskim letom.
Zahvaljujemo se strokovnim delavkam iz vrtca ter tudi našim sodelavcem, Branetu Adlešiču,
Brigiti Grahek Šolar ter Anici Želježnjak, ki so usmerjali dijake pri pripravi različnih aktivnosti.